دسته‌بندی نشده

معرفی انواع آداپتور، انواع و کاربرد آن

آداپتور یک منبع تغذیه می باشد و می تواند که ولتاژ بالا را برای استفاده نمودن دستگاه ‌های بسیار حساس الکترونیکی کم کند. این نکته را هم باید بدانید که جریان و ولتاژ شامل گونه‌های مختلفی می باشد من جمله متناوب AC و مستقیم DC و چرخشی و غیره. آن ها عموما جریان و هم چنین ولتاژ برق مدل متناوب AC و نیز چرخه‌ای را تبدیل به ولتاژ خطی مدل پایدار و مستقیم DC می‌ نمایند.

برای مثال می شود که به برق شهری که ۲۲۰ ولت است و از گونه متناوب AC می باشد، اشاره نمود که آداپتور نیز این برق را تبدیل به برق مستقیم DC می نماید. دقیقا مانند خروجی اقسام باتری DC. ولی این نکته را هم باید در نظر گرفت که استفاده کردن از آداپتورها از لحاظ اقتصادی نسبت به باتری ‌ها خیلی به صرفه ‌تر می باشد.

کاربردهای آداپتور

آداپتورها نیز در دستگاه‌های مختلف مورد استفاده قرار خواهند گرفت. همان‌ طور که قبل ‌تر هم اشاره کردیم، این منابع تغذیه نیز، یک جریان متناوب و یا همان جریان AC و نیز چرخشی برق را که دارای ولتاژ خیلی بالا می باشند را به یک جریان خطی پایدار و هم چنین مستقیم و یا همان جریان DC با ولتاژ کم تبدیل می نمایند. پس باید که بازه ی کاربرد این ابزار را نیز به هر کدام از دستگاه های الکترونیکی که در درون خود منبع تغذیه مستقل ندارند، تعمیم بدهیم. به این معنی که آن دسته از وسایل الکترونیکی که در داخل خود فاقد منبع تغذیه می باشند و نمی توانند به شکل مستقل برق ورودی با ۲۲۰ ولت که به صورت متناوب است و ولتاژ خیلی بالایی دارد را کنترل نمایند و حتما که نیازمند به آداپتور می باشند.

خصوصیات فنی و مهم در آداپتور

به جز ظاهر و مدل آن ها هم چنین باید که به دو خصوصیت خیلی مهم در آن ها اشاره نمود. در اصل مهم ‌ترین عامل هایی که در خرید کردن و نیز تهیه آداپتور شما باید که به آن‌ ها حتما توجه کنید شدت جریان و هم چنین ولتاژ خروجی می باشد. عموما این اطلاعات در قسمت Input ( که یک فیش مادگی آداپتور در ورودی دستگاه می باشد ) و یا به روی مدل پیشین آن دستگاه نیز درج گردیده است و حتما احتیاج است که با میزان دقت بالایی این گزینه ها نیز انتخاب گردند. به خصوص ولتاژ نیز باید دقیقا با میزان ولتاژ ورودی آن دستگاه یکی باشد.

۱-ولتاژ خروجی : یک دستگاه خیلی حساس الکترونیکی احتمال دارد که ولتاژ ورودی آن ما بین ۳V الی ۴۸V باشد. به عنوان نمونه نیز مدل های ۵ ولت و ۱۲ ولت و هم چنین ۲۴ ولت از منابع تغذیه بسیار پر کاربرد می باشند که به ترتیب عموما جهت گوشی های موبایل و نیز برای تبلت ( که عموما آداپتور ۵ ولت ۲ امپر است ) و ال ای دی های نواری و نیز شاخه ای ( که عموما آداپتور ۱۲ ولت ۵ آمپر و به بالا است و به متراژ LED نیز بستگی دارد) و هم چنین صوتی و تصویری و نیز روشنایی و نورپردازی های خارجی ساختمان و البته در دستگاه ‌های آزمایشگاهی ( که آداپتور ۲۴ ولت ۲ امپر و به بالا به کار می رود) به کار برده می شوند.

۲-شدت جریان آمپر : یک آداپتور احتمال دارد که به یک شدت جریان و یا آمپری ما بین ۳۰۰ میلی آمپر الی ۱۲ آمپر نیز احتیاج داشته باشد. باید بدانید که این موضوع نیز دارای اهمیت بسیاری می باشد و یک دستگاه نیز احتیاج به مقداری معین از آمپر و هم چنین شدت جریان را دارد. البته شدت جریان را اگر به طور دقیق در نظر بگیرید خیلی بهتر است ولی در بیشتر اوقات آمپر و یا شدت جریان خواهد توانست که بالاتر از مقدار درج شده هم باشد و البته هیچ آسیبی هم به دستگاه وارد نمی گردد.

فیش آداپتور

از عامل های مهم دیگر که باید در زمان خرید در نظر داشته باشیم نیز اندازه و مدل فیش آداپتورها می باشد. فیش ‌ها احتمال دارد که در وسایل مختلف به شکل متفاوت باشند و هم چنین اندازه ‌های متنوعی را داشته باشند. هم چنین یک استاندارد خاص برای اغلب آن ها وجود دارد ولی بعضی از دستگاه ‌ها نیز از یک ورودی مادگی برخوردار می باشند که ممکن است کوچکتر و یا بزرگ‌تر از مقدار استاندارد باشند. پس باید که حتما این موضوع را هم با دقت زیاد در نظر داشت.

مدار و قطعه های الکترونیکی در آداپتور

امکان دارد که به شکل فراگیر بشود گفت که بیشتر تبدیل‌گرهایی ( مبدل هایی ) که نیز جریان AC و متناوب را تبدیل به یک جریان DC و مستقیم می‌ نمایند ( کم می کنند ) در واقع منابع تغذیه‌ای می باشند که در داخل خود یک ترانسفرمر برای تبدیل نمودن ولتاژ بالا به ولتاژ پایین ، یک تبدیل کننده جریان متناوب به یک جریان مستقیم و پالایه‌ها و تبدیل کننده امواج و نیز در آخر هم کنترل کننده یک جریان الکتریکی را هم در درون خود قرار داده ‌اند.
اگر شما یک آداپتور مدل سوئیچینگ را باز نمایید عموما شما با یک مدار الکترونیکی نیز روبه رو می شوید که قطعات متوع الکتریکی مثل خازن و مقاومت و غیره بر روی آن نیز مونتاژ گردیده است.

مزیت ها و معایب استفاده کردن از یک آداپتور

آداپتورها عموما جهت قطعات کوچک و نیز قابل حمل به کار برده می‌شوند و عیوب و مزیت های این آداپتورها هم شامل موارد ذیل می‌ باشد:

*امنیت: تبدیل کننده های یک جریان متناوب که در اندازه های کوچک و به شکل یک وسیله خارجی استفاده می‌ گردند را می شود بدون هیچ نگرانی از نظر امنیت استفاده نمود. چون که خیلی از این مدل ‌ها فقط با ولتاژ های کم عرضه می گردند که این میزان ولتاژ هم هیچ تهدیدی جهت سلامتی انسان ها به حساب نمی آید. فقط باید مواظب باشید که میزان ولتاژ و نیز جریان خروجی در آداپتور ها با مقدار ولتاژ و جریان ورودی در دستگاه الکتریکی دارای حد برابر باشند تا این که سیستم دچار ایراد نشود.

*ابعاد و وزن: از دیگر مزایای مهم آن ها نیز ابعاد و هم چنین وزن آن ‌ها می باشد که این شانس را ایجاد می‌ نماید تا به آسانی بتوانند که قابل حمل و البته قابل استفاده هم باشند.

*عمل جایگزینی: آسانی در جایگزینی هم از بقیه مزیت های آن ها می باشد. اگر که یک آداپتور کارکرد خودش را نتواند ارائه دهد، به سادگی می‌ شود که یک دستگاهی را دقیقا با مشخصات همان دستگاه جایگزین نمود.

*داغ کردن: گرم کردن و یا داغ کردن بیشتر از حد هم از ایرادات و نیز معایب در آن ها می باشد که این نقص عموما با قطع کردن و وصل نمودن دوباره ی آن، رفع می‌ گردد.

*ایجاد سر و صدا: ایجاد کردن صداهای کم از دیگر معایب در آن ها می باشد. همه ی کمپانی ‌های تولیدکننده نیز در تلاش می باشند تا بتوانند مدل هایی را تولید نمایند که کاملا فاقد صدا باشند.

تفاوت در آداپتور ترانسی و سوئیچینگ

آداپتورها هم چنین خواهند توانست که در اقسام ترانس و نیز سوئیچینگ ارائه شوند. از لحاظ مجموعه تفاوت ‌های کاربردی در آن ‌ها نیز می شود به موارد ذیل نیز اشاره کرد:

*مدل های سوئیچینگ به شکل کلی از وزن و ابعاد کم تری نیز در مقابل مدل های ترانسی برخوردار هستند. علت این موضوع هم حذف نمودن ترانسفورماتور دارای فرکانس پایین می باشد که نیز سبب می شود میزان دمای کم‌ تری هم تولید گردد.

*مدل های سوئیچینگ از لحاظ کارکرد در زمینه ولتاژ برتر می باشند و مقدار ولتاژ دقیق ‌تر و البته خیلی پایدارتری را عرضه می کنند. ( ترانس ها نیز با تغییر دادن میزان ولتاژ برق شهری، میزان ولتاژی کاملا متفاوت را عرضه می کنند )
*تغذیه مدل سوئیچینگ‌ ها میزان بازده بیشتر و نیز توان مصرفی پایین تری را دارند و این بدین معنی می باشد که فقط در قسمت قطع و نیز قسمت اشباع دارای کارآیی هستند ( در هنگام قطع کردن جریان گذرکننده خیلی اندک می باشد و در شرایط اشباع نیز مقدار افت ولتاژ خیلی کم است )

*منابع تغذیه مدل ترانسی عموما مقدار جریان دقیق‌ تر و یا میزان کاهش آمپر پایین تری را نیز به فرد کاربر عرضه می کنند.

*میزان قیمت ترانس ها هم عموما بیشتر از آداپتورها می باشد.

*ترانس ها عموما مقدار بازده انرژی پاین تری را نسبت به سوئیچینگ ها دارا می باشند ( بازده در سوئیچینگ ها عموما بیشتر از ۸۷% می باشد )

عیب های آداپتور مدل سوئیچینگ

پیش از این به اولویت های سوئیچینگ‌ها اشاره نمودیم. اما بد نیست که از ایرادات در آن هم یاد نماییم. مدل های سوئیچینگ به علت این که پیچیدگی بسیاری دارند قابلیت تداخل الکترومغناطیسی و نیز تولید کردن موجک در فرکانس مدل سوئیچینگ و هم چنین هارمونیک ها هم در آن ها وجود خواهد داشت و در اقسام دارای قیمت پایین و با میزان کیفیت پایین هم این موضوعات می تواند که ایجاد نویز الکتریکی نماید.

این میزان نویز سوئیچینگ به داخل شبکه‌ی برق شهری رسوخ کرده و سبب ایجاد تداخل با بقیه دستگاه ‌ها و نیز دستگاه های صوتی و تصویری که البته به همان سیم فاز وصل می باشند، می شود. و نیز منبع تغذیه مدل سوئیچینگی که شامل تصحیح ضریب توان نیست هم می تواند امواج هارمونیک را تولید نماید. ایجاد نمودن سر و صداهای کم و داغ کردن برخی از اقسام آداپتور ها را هم می شود از دیگر ایراد ها بر شمرد.

دلایل ایجاد سر و صدا از آداپتور

۱- اگر اتصال کوتاه میان نوبت را روشن نمایید.
۲- آسیب دیدن به شکل جزئی
۳-میزان ولتاژ جریان متناوب به شکل پایدار نمی باشد.
۴- شکستن تراشه

معرفی اقسام مختلف آداپتور

در بخش های قبلی به بعضی از خصوصیت ‌های فنی نیز اشاره نمودیم. برای مثال گفتیم که اقسام مختلفی دارند که می توانند از ولتاژ خروجی کاملا متفاوت و نیز میزان جریان آمپر با گوناگونی مختلفی برخوردار باشند. ولی می شود کم و بیش از لحاظ ظاهر و یا شکل ساخت هم آن ها را نیز بخش ‌بندی نمود.

مدل دیواری

این گونه را می شود پُرکاربردترین بدانیم که در هر منزلی احتمالا می شود چند مورد از آن را دید. میزان توان این گونه از منابع تغذیه کم است و به شکل مستقیم و کاملا بدون واسطه هم به پریز برق وصل می گردند. احتمالا میزان بالاترین توان تولید گشته توسط این گونه را ۲۰ وات لحاظ کرد. اغلب شارژر ها و نیز دستگاه های مدل پرتابل از این گونه از منابع تغذیه استفاده می کنند. این گونه از یک روکش عایق جنس پلاستیکی برخوردار هستند و عموما با رنگ مشکی می باشند.

مدل رومیزی یا بین راهی

این گونه را بعضی اوقات مدل بین راهی هم می ‌نامند. هم چنین از موارد بسیار پر کاربرد هستند و توسط یک سیم برق رادیویی که دارای دو شیار می باشد به پریز برق وصل می گردند. بدین معنی که در یک سر آن ها آداپتور با سوکت مادگی مدل رادیویی و در یک سر دیگر نیز یک سیم و نیز فیش نری را دارد. حتما باید سر نری در سوکت رادیویی در کابل برق را به قسمت ورودی آن و نیز دو شاخه در کابل برق به پریز وصل نمود. بالاترین میزان توان خروجی این گونه ۱۰۰ وات می باشد. برای مثال همه روشنایی ‌ها و نیز ال ای دی و نیز دستگاه ‌های آزمایشگاهی و دستگاه های صوتی و تصویری و مانیتور و نیز لپ‌تاپ و غیره همگی عموما از این گونه آداپتور استفاده می کنند.

مدل صنعتی

این گونه را نیز منبع تغذیه صنعتی در مدل سوئیچینگ نام می برند. اقسام آداپتور صنعتی عموما دارای روکش جنس پلاستیکی و عایق نمی باشد و از یک روکش و نیز بدنه از جنس فلزی مشبک برخوردار است که می شود جریان هوا را به داخل راه بدهد و البته دستگاه را هم خنک نماید و به این ترتیب طول عمر یک دستگاه را نیز افزایش بدهد. ولی از سوی دیگر منبع تغذیه صنعتی مدل سوئیچینگ در مقابل رطوبت و نیز آب و غیره هیچ مصونیتی را ندارد و باید که حتما در یک مکان خشک به‌ کار برده بشود. این گونه می تواند از شدت جریان خیلی بالاتر برخوردار بوده و نیز بازده انرژی بیشتری را ارائه کند.

مدل فیبر نوری

به قطعه های ریزی که عموما وصل کننده ی کابل ‌های فیبر نوری می باشند نیز مدل فیبر نوری گفته می شود و البته کوپلر فیبر نوری هم نام برده می‌ شوند. به بیان دیگر این مدل های فیبر نوری یک واسط میان فیبر نوری می باشند که یک کانکتور به روی آن ها نصب گشته است. نمای ظاهری در این قطعات متفاوت می باشد. حال آن که تمام آن‌ ها از عملکرد مشابهی برخوردار هستند. مدل های فیبر نوری این شانس را فراهم می‌ نمایند تا کابل ‌های فیبر نوری به شکل تکی و یا در یک شبکه وسیع به یک دیگر متصل گردندو البته اجازه برقرار نمودن ارتباط به صورت هم زمان را در خیلی از دستگاه ‌ها فراهم می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.